Polaganjem vijenaca na Spomen-kosturnicu, počelo je obilježavanje 13. novembra – Dana oslobođenja Cetinja. Vijence su položili gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković, predsjednica Skupštine Prijestonice Milena Vujović i predsjednik Udruženja boraca Narodno oslobodilačkog rata i antifašista Cetinja Borislav Pravilović. Počast palim borcima i žrtvama u borbi protiv fašizma odali su i predstavnici Udruženja antifašističkih boraca NOR-a Hrvatske.
Obraćajući se prisutnima, gradonačelnik Đurašković čestitao je Dan Prijestonice i Dan oslobođenja Cetinja, navodeći da nas ovaj poseban datum podsjeća na nepokornost našeg grada slobodarskog duha koji nikada nije dozvolio da posustane ni pred jačima i surovijima.
"Na ovom mjestu, koje je nekada služilo za strijeljanje onih koji su se usudili da sanjaju o slobodi, počivaju kosti 120 rodoljuba i žrtava fašizma sa područja Cetinja, koji su u vremenu najmračnijih iskušenja prkosili strahu i nepravdi i svojim žrtvama postavili temelje slobodne budućnosti. Taj san, ta vječna težnja za slobodom, ostvarena je 13. novembra 1944. godine, kada je nakon šesnaest dana ogorčenih borbi Cetinje konačno oslobođeno i otrgnuto iz ruku neprijatelja", kazao je Đurašković.
On je poručio da danas, dok obilježavamo 80 godina od tog sudbonosnog dana, svjedočimo snazi naroda koji se nije predao, te da vrijeme u kojem živimo donosi nove izazove, ali da vrijednosti za koje su naši preci dali svoje živote ostaju iste.
Predsjednik Udruženja boraca Narodno oslobodilačkog rata i antifašista Cetinja Borislav Pravilović kazao je da se 13. novembra sa posebnim pijetetom i zahvalnošću prisjećamo svih učesnika NOR-a i Revolucije, svih žrtava poginulih u ratu i svih onih koji su svoje živote položili za slobodu i ideju ravnopravnosti naroda i narodnosti Crne Gore i ondašnje Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
„13. novembar je i dan kada se prisjećamo 49 narodnih heroja sa područja ovog grada i Ordena Narodnog heroja kojeg ovaj grad nosi. Pobjeda antifašizma u ll Svjetskom ratu kao i samo oslobođenje Cetinja skupo su plaćeni životima naših predaka. Upravo ove žrtve nas još više obavezuju da još jače branimo i čuvamo tekovine svih ovih slobodara koji su položili svoje živote na oltar slobode. Upravo ove žrtve nas i opominju da se moramo jače i odlučnije suprostaviti svima onima koji hoće da ruše temelje ove države“, kazao je Pravilović.
U znak sjećanja na stradale rodoljube položen je i vijenac kod Vlaške crkve.
pratite nas i na društvenim mrežama
Adresa: Bajova 2 (kancelarije 1, 2) Telefon: 041 241 281 E-mail: gradjanski.biro@cetinje.me