Izložba „Crnogorsko ćirilsko štamparstvo XV i XVI vijeka“ otvorena je večeras u Galeriji Centra za kulturu Prijestonice Cetinje povodom 530 godina od štampanja „Oktoiha prvoglasnika“.
Kroz 24 panoa i prateći katalog na crnogorskom i engleskom jeziku predstavljen je rad Crnojevića štamparije i štamparije Božidara Vukovića Podgoričanina. Autorski tim izložbe čine prof. dr Božidar Šekularac, prof. mr Suzana Pajović i Ivan Ivanović, generalni sekretar Matice crnogorske.
Govoreći na otvaranju izložbe, gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković izrazio je zadovoljstvo povodom obilježavanja jubileja štamparstva u Crnoj Gori, plemenite misije koja je vjekovima predstavljala čuvara identiteta i neugasivo ognjište crnogorske duhovnosti.
„Neću biti subjektivan ako istaknem da posebno mjesto u toj misiji pripada Cetinju, gradu čija bogata istorija svjedoči o odlučnosti i nepokolebljivosti naroda da postojano brani svoju slobodu i istovremeno širi pismenost i znanje. U vremenu osvajačkih pohoda, naš narod se hrabro suprotstavljao neprijatelju boreći se ne samo oružjem za slobodu i dostojanstvo, već i perom koje je predstavljalo sredstvo za odbranu prava na slovo, prava na zapis i, konačno, prava na vlastitu istoriju“, kazao je Đurašković.
Predsjednik Matice crnogorske Ivan Jovović kazao je da se izložba odvija u jednom od najvažnijih datuma u ukupnoj kulturnoj tradiciji crnogorskog naroda, a koji se odnosi na jubilaj 530 godina štampanja Oktoiha prvoglasnika iz 1494. godine, prve štampane knjige na slovenskom Jugu, kako je taj istorijski događaj, inače, označila relevantna literatura.
„Obnovljena fototipska izdanja ”Psaltira s posljedovanjem” iz 1494. godine štamparije dinastije Crnojevića i ”Prazničnog mineja” iz 1538. godine Božidara Vukovića Podgoričanina, u saradnji sa institucijama nauke i kulture Republike Bugarske, pokazuju da čitava djelatnost štampe nije izolovani incident kulture koji se pojavio na tlu srednjevjekovne Zete, odnosno Crne Gore, već njen nastanak isključivo treba povezati sa bogatom prepisivačkom tradicijom koja je naslijeđena iz prethodnih istorijskih epoha“, kazao je Jovović.
Izložbu su organizovali Matica crnogorska, Prijestonica Cetinje i Centar za kulturu Prijestonice Cetinje i dio je novembarskog programa kojim se obilježava 80 godina od oslobođenja Cetinja.
pratite nas i na društvenim mrežama
Adresa: Bajova 2 (kancelarije 1, 2) Telefon: 041 241 281 E-mail: gradjanski.biro@cetinje.me