Prijestonica Cetinje pristupila projektu "Sustainable Energy for all", gradonačelnik Bogdanović obratio se u Ujedinjenim nacijama
24.09.2014

Prijestonica Cetinje jedini je grad iz regiona koji je dio desetočlanog projekta „Sustainable Energy for all“, a na današnjoj sesiji predstavnika gradova svijeta, uz gradonačelnika Bogdanovića učestvovali su i gradonačelnik Meksiko Sitija (Meksiko) Migel Anhel Espinoza, gradonačelnica Varšave (Poljska) Hana Gronkievic – Valc, gradonačelnik Tojame (Japan) Masaši Mori, gradonačelnik Đinana (Kina) Min Vang, gradonačelnik Astane (Kazahstan) Imangali Tasmagambetov, predsjednik razvojnih vlasti Manile (Filipini) Fransis Tolentino i predsjednik regionalnih vlasti Iskandara (Malezija) Datuk Ismail Ibrahim.

Otud, učesnici projekta predstavljaju više od 70 miliona građana svijeta.

Pozdravljajući prisutne i zahvaljujući na izboru Cetinja u krug gradova iz programa koji prepoznaje ali i afirmiše rad gradskih vlasti u pogledu energetske efikasnosti, gradonačelnik Bogdanović posebno se osvrnuo na činjenicu da među deset gradova jedino crnogorska Prijestonica ima manje od 500.000 stanovnika.

- To samo potvrđuje da u ovom pogledu nije važna veličina gradova, odnosno da i urbani centri sa manjom populacijom mogu napraviti snažne iskorake u pogledu energetske efikasnosti, a time i održive budućnosti. Da je tako, govori i snažna podrška Sistema Ujedinjenih nacija koju smo imali do sada. Vjerujem da će ovim programom naša saradnja biti dodatno ojačana – istakao je on.

Gradonačelnik Bogdanović predstavio je prisutnima projekat „Beautiful Cetinje“, koji je počet 2011. godine,  a koji podrazumijeva obnovu starih zdanja u prijestonom gradu – počev od fasada, sve do interijera – uz implementaciju najsavremenijih standarda iz oblasti energetske efikasnosti.

- Ideje objedinjene pod nazivom „Beautiful Cetinje“ danas su već konkretno djelo i primjer na koji način doskora dotrajalim i ruiniranim objektima može biti podaren novi život, a sve uz primjenu energetske efikasnosti. Ovim projektom već smo postigli znatne uštede u emisiji ugljen – dioksida, ali i u pogledu potrošnje električne energije. Zbog toga, o istorijskom jezgru Cetinja u perspektivi možemo govoriti i kao o prvoj energetski efikasnoj urbanoj cjelini u Crnoj Gori, pa i šire, po čemu je ovaj projekat jedinstven. Da je tako, sada nas uvjerava i to što je Cetinje među deset globalnih gradova koji su dio programa „Sustainable Energy for all“, što je za nas važan, ako ne i istorijski momenat – naglasio je on, pritom zahvaljujući i Sistemu UN, a prije svega Programu Ujedinjenih nacija za razvoj, na kontinuiranoj podršci projektu „Beautiful Cetinje“.

Tokom današnje sesije, učesnici su dogovorili smjernice vezane za dalju saradnju, pri čemu su iskazali uvjerenje kako okupljanje deset gradova predstavlja samo početak šireg globalnog pokreta urbanih centara koji, uz podršku UN, djeluju u pravcu održive budućnosti.

Na marginama današnje sesije, u okviru Klimatskog samita u Njujorku, gradonačelnik Bogdanović razgovarao je sa gradonačelnikom Meksiko Sitija Migel Anhel Espinozom, te gradonačelnicom Varšave Hanom Gronkievic – Valc.

Takođe, gradonačelnik Bogdanović sastao se i sa gradonačelnikom japanskog grada Tojama Masaši Morijem i tom prilikom upućena je obostrana inicijativa za uspostavljanjem saradnje u narednom periodu.

Poziv Cetinju da postane dio projekta „Sustainable Energy for all“, ne samo da je priznanje za grad, već i za našu državu, s obzirom da je riječ o jedinoj gradskoj upravi iz jugoistočne Evrope koja je na ovogodišnjem Klimatskom samitu 2014. prepoznata po svom djelovanju u oblasti energetske efikasnosti.

Današnji skup završen je uz zaključak koji je i slogan projekta „Sustainable Energy for all“ – danas deset (gradova), sjutra hiljadu (today ten, tomorrow thousand).

DRUŠTVENE MREŽE

pratite nas i na
društvenim mrežama

KONTAKT

Adresa: Bajova 2 (kancelarije 1, 2)
Telefon: 041 241 281
E-mail: gradjanski.biro@cetinje.me

BIZNIS ZONA
JEZIK
Prijestonica Cetinje © 2018