Izložba „Žena… nosilac društvenog razvoja u socijalizmu“ otvorena je juče u holu Ministarstva kulture i medija povodom Dana Prijestonice i Dana oslobođenja Cetinja Izložbu je pripremio Državni arhiv Crne Gore, u saradnji sa Prijestonicom i Ministarstvom.
Kroz rad autorke Biljane Drašković, izložba se fokusira na ulogu žene u društvenim procesima tokom socijalističke ere, naglašavajući njen značaj u razvoju zajednice.
Dokumentima, novinskim člancima i fotografijama, raspoređenim hronološki na panoima, izložba doprinosi zaokruživanju priče o napretku žene u svakom segmentu društvenog života i njihovom zalaganju za bolji život uopšte.
Govoreći na otvaranju izložbe, gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković je kazao da zahvaljujući dokumentima, fotografijama i novinskim člancima koji su prikazani na ovoj izložbi, otkrivamo izuzetnu hronologiju ženskog organizovanja koje započinje u Antifašističkom frontu žena, formiranom davne 1943. godine kao glas nade i vizije pravednijeg društva, pa sve do devedesetih godina, kada su te iste žene, hrabre i nepokolebljive, samostalno nastavile svoju borbu.
„Pri pomenu duge i slavne istorije Crne Gore, često se u prvi plan ističe čojstvo i junaštvo, ponos i nepokolebljiva hrabrost naših predaka, pri čemu se ti pojmovi uvijek pripisuju muškim figurama i njihovim podvizima. Međutim, u sjenci tih velikih priča i imena, ostajala je druga, jednako važna dimenzija – priča o ženama, o njihovoj tihoj borbi i doprinosu, koja je često bila nevidljiva u mnogim knjigama, ali jednako snažna i odlučna za opstanak i napredak našeg društva. Danas, u svijetlu ove svečanosti, stavljamo fokus upravo na te heroine i njihovu nesebičnu borbu, koje su svojim trudom i posvećenošću postavile temelje obrazovanja i emancipacije crnogorskih žena, otvarajući im vrata prema budućnosti ispunjenoj ravnopravnošću, znanjem i samostalnošću”, kazao je Đurašković.
Direktor Državnog arhiva Danilo Mrvaljević, u svom obraćanju naglasio je važnost obaveze da kao društvo prepoznamo one koje su najzaslužnije kroz našu istoriju za našu slobodu i sveukupni napredak:
"U moru inicijativa, kojima svjedočimo posljednjih decenija, sa različitim prijedlozima o podizanju spomenika, dodjeljivanja naziva trgovima i ulicama, čini mi se da smo svi, kao društvo i država, najmanje obratili pažnju na one koje su najzaslužnije. U tom smislu, želio bih sa ovog mjesta, u prisustvu gradonačelnika Prijestonice i predatavnika Ministarstva kulture i medija i da kandidujem jednu inicijativu - predlog za podizanje spomenika Crnogorki - majci, sestri, šćeri, supruzi, spomenik Ženi na Cetinju”, kazao je Mrvaljević.
Autorka izložbe, Biljana Drašković, istakla je da dokumenti na 24 panoa oslikavaju borbu za obrazovanje, ekonomsku nezavisnost i društvenu ravnopravnost, kao i prepreke s kojima su se suočavale na putu ka boljem društvu. Zaključila je da se žene i danas bore za bolje društvo, u kom će se čuti njihovi glasovi.
pratite nas i na društvenim mrežama
Adresa: Bajova 2 (kancelarije 1, 2) Telefon: 041 241 281 E-mail: gradjanski.biro@cetinje.me